Opieka nad dzieckiem

Emaluch - nowy, wyjątkowy żłobek na mapie Łodzi

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.21 (12 Votes)

Możliwość obserwacji dziecka online oraz realnego wpływu rodziców na kształt placówki - między innymi takie udogodnienia oferuje nam E-maluch - nowo otwarty, pierwszy w naszym mieście żłobek z monitoringiem, dzięki któremu rodzice mogą na bieżąco obserować swoje dzieci. 

Właściciel przedszkola pani Małgorzata Piekarska oraz dyrektor Dorota Raj-Kotlarek - nauczyciel dyplomowany z wieloletnim doświadczeniem, opowiedziały nam, co wyróżnia ich żłobek na tle innych łódzkich placówek. 

www.emaluch.eufot.www.emaluch.eu


Ostatnio głośno było w mediach o przypadkach złego traktowania dzieci w żłobkach i przedszkolach, czy stąd wziął się pomysł otwarcia żłobka wyposażonego w kamery?

Nie, ostatnie wydarzenia nie miały wpływu na ten pomysł. Idea otwarcia żłobka z możliwością monitoringu narodził się parę lat temu. Jako rodzice, oddając dziecko do placówki tego typu chcielibyśmy mieć możliwość podejrzenia, co w danej chwilii robi, czy wszystko u niego w porządku.


Jak funkcjonuje monitoring w E-maluchu?

www.emaluch,eufot.www.emaluch,euŻłobek będzie wyposażony w dwie kamery - jedną umieszczoną w głównej sali zabaw, drugą w sypialni dzieci, które będą na bieżąco, przez cały czas otwarcia placówki mniej więcej do godziny 18:00 monitorowały to, co się u nas dzieje. Rodzice otrzymają od nas login oraz hasło (zmieniane raz w m-cu ze względów bezpieczeństwa) i dzięki temu będą mogli podglądać online, co w danej chwili robią ich dzieci. Zastanawiamy się nad możliwością archiwizacji nagrań, natomiast szczegóły chcemy ustalić razem z rodzicami tak, aby wszyscy byli usatysfakcjonowani.

Co wyróżnia Państwa żłobek na tle innych łódzkich instytucji tego typu?

E-maluch jest co prawda żłobkiem prywatnym, ale staramy się o status jednostki publicznej, tak więc musimy spełniać wszelkie kryteria lokalowe oraz kadrowe wymienione w nowej ustawie żłobkowej. Jest to istotna informacja dla rodziców, którzy mogą być pewni, że ich dzieci są u nas bezpieczne, ale zależy nam na uzyskaniu statusu jednostki publicznej także dla własnego bezpieczeństwa - dzięki temu mamy świadomość, że nasza oferta spełnia najwyższe standardy, a ponadto konieczność częstej kontroli ze strony urzędów sprawia, że jeszcze bardziej dbamy o jakość oraz systematyczność.

E-maluch określa się jako żłobek prozdrowotny oraz ekologiczny, co to oznacza w praktyce?

www.emaluch.eufot.www.emaluch.euŻłobek oferuje dzieciom pełne wyżywienie przygotowywane przez specjalną firmę cateringową. Można wybrać dietę zwykłą, odpowiednio skomponowaną ilościowo i jakościowo, ale także dietę bezglutenową, bezmleczną czy wegetariańską. Ponadto, będziemy organizować cykliczne spotkania z pediatrą, który doradzi rodzicom m.in. jak naturalnie podnosić odporność dzieci lub radzić sobie z przeziębieniem, a także oferować indywidualne oraz grupowe zajęcia z wykwalifikowanym fizjoterapeutą. Co więcej, chcemy wpajać dzieciom dobre nawyki, takie jak mycie rąk przed jedzeniem, zębów po jedzeniu, zachęcać do spożywania odpowiedniej ilości warzyw i owoców, itp.

Dla dzieci w jakim wieku przeznaczony jest E-maluch?

www.emaluch.plfot.www.emaluch.plJesteśmy przygotowani na przyjęcie do 30 dzieci w wieku od 5 m-cy do 3 lat, przy czym istnieje także możliwość przyjęcia dziecka starszego. Nie planujemy stricte metrykalnego podziału na grupy; będziemy obserować dzieci podczas wykonywania różnych prac, oceniać etap ich rozwoju, zdobywania założonych umiejętności i wiedzy i na tej podstawie dzielić na grupy .

Jak wygląda plan dnia w żłobku?

Na chwilę obecną nie mamy jeszcze odgórnie ustalonych godzin pracy placówki - chcemy wypracować je razem z rodzicami, ale powiedzmy, że dziecko można przywieźć do nas pomiędzy 6:30 a 8:30. O godzinie 9:00 jest śniadanie, ok. 12:00 obiad, a ok. 15:00 podwieczorek. Nie ma także stałego, obowiązującego wszystkie dzieci, czasu leżakowania. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że dzieci mają różny tryb dnia i różne potrzeby, dlatego też mamy dwie oddzielne sypialnie tak, aby dzieci mogły się wyciszyć, nie przeszkadzając sobie wzajemnie.

Ile kosztuje pobyt dziecka w Państwa żłobku?

Wpisowe wynosi 400 zł, natomiast koszt miesięcznego czesnego to 700 zł + wyżywienie. W tej cenie zawarta jest 

www.emaluch.eufot.www.emaluch.eu

pielęgnacja dziecka, zajęcia rozwojowe, a także rytmika połączona z muzyką oraz angielski. Jeśli rodzice będą zainteresowani innym typem zajęć, oczywiście możemy im to zapewnić. Zgodnie z nową ustawą żłobkową nie istnieje coś takiego, jak podstawa programowa w żłobku, natomiast zależy nam na tym, aby dziecko wyszło od nas z podstawowymi kompetencjami społecznymi oraz przede wszystkim poczuciem bezpieczeństwa. Być może będziemy w żłobku realizować częściowo program np. Montessori, natomiast pozostawiamy tę decyzję także rodzicom - chcemy wpólnie podejmować decyzje tego typu.  


Jeśli zastanawiacie się nad odpowiednim miejscem dla swojego dziecka, w którym dba się o jego, ale także rodziców potrzeby, rozważcie ofertę E-malucha. Żłobek prowadzi aktualnie rekrutację, więc można zapisać dziecko także “poza sezonem”. Szczegóły oferty dostępne na stronie internetowej, a wkrótce także dzień otwarty, o którym napiszemy na portalu. 
boatmummy