Rozmaitości około ciążowe

Rodzaje smoczków - mini poradnik

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1

http://www.news.com.aufot.http://www.news.com.auSmoczek. Niby nic takiego, ale producenci zadbali, byśmy mieli wybór i ból głowy z nadmiaru produktów w ofercie. W poniższym mini poradniku postaram się przedstawić podstawowe rodzaje oraz zastosowanie każdej z opcji, o której mi wiadomo.


Smoczki do butelek
Jeśli z jakichkolwiek przyczyn karmienie piersią nie będzie możliwe, konieczny jest zakup butelek z odpowiednimi smoczkami. Butelki kupią też mamy, które karmią naturalnie, ale nie mają dość pokarmu, bądź odciągają pokarm, który ktoś potem podaje dziecku. Tak naprawdę niemal każda mama w którymś momencie butelkę kupić musi. Oczywiście są też takie, które bezboleśnie przeszły od etapu piersi do niekapka. W każdym razie, wybór odpowiedniej butelki to połowa sukcesu w skutecznym karmieniu mlekiem modyfikowanym.
Avent, Varfilo, www.smyk.comfot.Avent, Varfilo, www.smyk.com
Różne dla różnego wieku
W zależności od producenta rozkład może się nieco różnić. W większości przypadków wyróżniamy:
1. Smoczki dla noworodków 0+, te o najwolniejszym przepływie
2. Smoczki dla niemowląt w wieku 3-6 miesięcy
3. Smoczki o szybkim przepływie dla dzieci 6mcy +
Ponadto, są smoczki o naprawdę dużych otworach, które służą do podawania kaszek.

Na rynku spotkałam też smoczek wieloprzepływowy, co w praktyce oznacza, że dziecko samo reguluje siłą ssania ilość pobieranego pokarmu. Taki smoczek trójprzepływowy, Varfilo ma w swojej ofercie Avent (przeznaczony dla niemowląt 3+). Karmienie przy zastosowaniu tego typu smoczka ma zapobiegać przejadaniu się i ulewaniu. Prędkość przepływu można regulować, przekręcając butelkę na oznaczenie I, II lub III znajdujące się na smoczku.

Antykolkowe, imitujące karmienie piersią?Medela Calma, http://www.medela.comfot.Medela Calma, http://www.medela.com
Zacznę od tego, że niemal każdy smoczek i dołączona do niego butelka jest reklamowany jako antykolkowy. Niestety, błędne jest założenie rodzica, że dzięki stosowaniu tego typu produktów kolki nie będzie. Owszem, dziecko nie nałyka się tyle powietrza, ale po pierwsze, prócz samego sprzętu ważna jest też technika karmienia, a po drugie, kolka nie bierze się od karmienia. Nikt nie wie do końca, z czego się bierze. Niemniej jednak warto ograniczyć ryzyko i takie sprytne smoczki kupić.
A co do karmienia butelką jak piersią. Tu sytuacja jest podobna – pierś to pierś. Są butelki, które naprawdę są bliskie ideału (Calma marki Medela), ale tak naprawdę dziecko w większości przypadków wybierze w końcu butelkę, gdyż taki sposób jest łatwiejszy.


Smoczki uspokająceSmoczek kauczukowy/lateksowy, Canpolfot.Smoczek kauczukowy/lateksowy, Canpol
Są to te smoczki, które podajemy dziecku, by zaspokoić odruch ssania. To one mają pomóc dziecku się wyciszyć. Jeśli w szpitalu wasze dziecko go nie chce, nie zmuszajcie. Doradcy laktacyjni podkreślają, że zbyt wczesne podanie smoczka uspokajacza może zaburzyć rozwijającą się technikę ssania piersi, gdyż w obu przypadkach dziecko inaczej układa język.
W sklepach oferta smoczków tego typu jest szeroka. Mamy tu również podział na wiek, ale i przeróżne wzornictwo i udogodnienia, np. smoczki z odblaskowym uchwytem, co czyni je łatwiejszymi do zlokalizowania w nocy.


Materiałsmoczek silikonowy, Chiccofot.smoczek silikonowy, Chicco
Co do tworzywa, z jakiego wykonywane są ogólnie smoczki, to spotkałam tylko silikonowe i lateksowe (kauczukowe). Ten pierwszy materiał cechuje większa twardość i nie wszystkim dzieciom to odpowiada.


Z uwag technicznych od producentów: www.calma.comfot.www.calma.com

  • Smoczki po pewnym czasie należy wymienić, bo surowiec się zużywa, a to źle wpływa na zgryz.
  • Smoczków butelkowym nie stosujemy jako uspokajacza.
  • Kupujmy produkty bez Bisfenolu A (oznaczone BPA free). Ta substancja, często dodawana do produkcji przedmiotów z poliwęglanu, jest szkodliwa.
  • Nie warto za szybko zmieniać rozmiaru. Owszem, karmienie będzie krótsze, ale dziecko jedząc musi ćwiczyć mięśnie, by mieć w przyszłości sprawny aparat mowy.
     
Autor: J.B.

Zapraszamy do dyskusji i wymiany doświadczeń: http://forum.lodzkiemamy.pl/viewtopic.php?f=55&t=729